Yazıyı Oku

CENNET, CEHENNEM VE BENZERİ DİNİ KONULAR İLE İLGİLİ FIKRALAR ANLATMAK VE BUNLARA GÜLMEK ASLA AMA ASLA CAİZ DEĞİLDİR.

CENNET, CEHENNEM VE BENZERİ DİNİ KONULAR İLE İLGİLİ FIKRALAR ANLATMAK VE BUNLARA GÜLMEK ASLA AMA ASLA CAİZ DEĞİLDİR.

 

Din ve mukaddesat (kutsalları) ile ilgili espriler yapmak, yine mukaddesata yönelik fıkraları aktararak münasebetsiz izahlarda bulunmak, cennet ve cehennem ile ilgili fıkralar anlatmak bir çeşit dinsizlik propagandasıdır. 

 

Ve tüm Müslümanlar da böyle bir hataya ortak olmaktan şiddetle sakınmalıdırlar. Allah Kur’ân ayetlerinde ancak  iman etmeyen kişilerin din ve mukaddesat ile alay ettiklerini bildirmektedir: 

 

1⃣ Onlara sorarsan, andolsun: “Biz dalmış, oyalanıyorduk” derler. De ki: “Allah ile, O’nun ayetleriyle ve elçisiyle mi alay ediyordunuz?” (Tevbe Suresi, 65) 

 

2⃣ (Boşuna) özür dilemeyin; îmân etmenizden sonra gerçekten kâfir(liğinizi açığa vurmuş) oldunuz! İçinizden bir kısmını (samîmî tevbelerine binâen) affetsek bile, bir kısmına da gerçekten onlar günahkâr kimseler olduklarından dolayı azâb edeceğiz! (Tevbe Suresi, 66) 

 

İşte bu nedenle de Müslümanlar, kendileri böyle bir üsluptan titizlikle kaçındıkları gibi, bu yönde saygıya uygun olmayan bir üslup kullanıldığında da tavırlarını en açık şekilde göstermeli, rahatsızlıklarını dile getirmeli ve ilgili kişiyi samimiyetle uyarmalıdırlar.

 

"İnsanları güldürmek için mizah tarzında komik konuşanlara Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: 

 

3⃣ "Yazıklar olsun o kimseye ki, insanları güldürmek için konuşur ve yalan söylerler! Yazık ona, yazık ona!" (Ebu Davud, "Edeb", 88; Tirmizî, "Zuhd", 10)

 

 

4⃣ Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: "Doğruluktan ayrılmayınız. Doğruluk sizi birr'e, o da sizi Cennet'e götürür. Kişi doğru olur ve daima doğruyu araştırırsa Allah katında sıddîklardan yazılır. Yalandan sakının. Yalan insanı günaha, o da Cehennem'e götürür. Kişi durmadan yalan söyler ve yalan araştırırsa Allah katında yalancılardan yazılır." (Buhari, "Edeb", 69)

 

Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'ın bir çok hadislerinde gülmek, güldürmek hususlarında ölçülü olmak tavsiye edilmiş, düşülecek ifratlar kınanmıştır:

 

5⃣ "...Çok gülme, zira gülmenin çoğu kalbi öldürür." [Müslim]

 

6⃣ "Benim bildiğimi siz de bilseydiniz, mutlaka az güler, çok ağlardınız." [Buhari]